تبلیغات
وبلاگ ورزشی - فوتبال ما او را متعجب می‌كند

وبلاگ ورزشی

دنیا حیدری |   بی‌شك مربی با تجربه‌ای چون كرش، قبل از پذیرفتن پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران، تحقیقاتی، هر چند اندك درباره تیم ملی كشورمان و شرایط كار كردن در ایران كرده و حرف و حدیث‌هایی از این سو و آن سو درباره سختی كار در ایران، از این و آن شنیده است؛ حرف و حدیث‌هایی كه امروز با تمام وجود و از نزدیك آن را لمس می‌كند. به طوری كه گاه مجبور می‌شود با فریاد، خواسته‌هایش را به گوش مسئولان برساند وگاه، بعد از شنیدن یك خبر عجیب كه در ایران خیلی هم عجیب نیست، تا دقایقی مات و مبهوت می‌ماند و حال عجیب نیست اگر او از خودش و از پذیرفتن هدایت تیم ملی ایران در عجب باشد! آن روز كه سراغ مربی مثل كرش رفتیم، می‌دانستیم او اگر با فقدان امكانات ما كنار بیاید، با بی‌انضباطی كنار نمی‌آید و در این مسئله كوچك‌ترین شكی وجود نداشت و با توجه به این واقعیت روشن و واضح به نظر می‌رسد در مسائل انضباطی هم كه شده تكانی به خود داده و اندكی تغییر در خود ایجاد كنیم. انتظاری كه امروز می‌بینیم به بیهودگی آب در هاون كوبیدن است! و حال هر روزی كه می‌گذرد بیش از روز قبل متعجب می‌شویم از اینكه چطور سرمربی منضبط و با تجربه‌ای چون كرش، هدایت تیم ملی فوتبال كشورمان را پذیرفته! این تعجب البته به معنای زیر سؤال بردن تیم ملی نیست، چرا كه اگر حتی این تیم با تیم رؤیایی فوتبال ایران، زمین تا آسمان هم فرق داشته باشد، باز هم تیم ملی است و برایمان قابل احترام. بحث اما چیز دیگری است. مسئله‌ای كه همین چند روز قبل كرش را تا حد جنون، مات و مبهوت كرد!


برای مربی‌ای چون كرش كه با تیم‌های بزرگی كار كرده پذیرفتن بی‌انضباطی‌هایی كه گاف در حد ركورد گینس است، آنقدر عجیب هست كه بخواهد حتی او را از نشستن روی نیمكت تیم ملی و ادامه همكاری دچار تردید كند.

كرش، مربی بزرگ و با تجربه‌ای است و در آن هیچ شكی نیست. اما بزرگی و با تجربه بودن یك سرمربی به تنها نمی‌تواند عامل موفقیت یك تیم باشد، چرا كه این تیم به عوامل دیگری نیز نیاز دارد كه یكی از آنها رضایت سرمربی از شرایط است و امروز نمی‌توان در چهره كرش، آثار رضایت را دید!

كرش كه پیش از این صدای فریادهایش را از عدم امكانات و بی‌برنامگی‌ها در برگزاری بازی‌های دوستانه شنیده بودیم، امروز خود را برای فریادی جدی‌تر آماده می‌كند!

سرمربی تیم ملی فوتبال چند روز قبل شاهد اتفاقی بود كه بی‌شك تاكنون در تمام عمر فوتبالی خود به چشم ندیده! اتفاقی كه بیش از پیش بی‌انضباطی‌ها و بی‌برنامگی‌های فوتبال كشورمان را به رخ می‌كشد! اتفاقی كه خیلی زودتر از حد تصور، واقعیت وجودی ما را برای او نمایان كرده است! واقعیتی كه بیم آن می‌رود كه سرانجام و در آینده‌ای خیلی نزدیك او را فراری دهد!


كرش كه از روز اول تأكید فراوانی روی نظم و انضباط داشت، این روزها شاهد اتفاقات جالبی است كه جز بی‌نظمی و بی‌برنامگی فوتبال ایران معنای دیگری ندارد!

ادعای عدم اطلاع از اتفاقات رخ داده، نامه‌ای ارسال شده و... او حال شاهد زیر سؤال رفتن بازیكن جوانی است كه گویا باید وظیفه یك فدراسیون را به تنهایی به دوش می‌كشیده! با این شرایط دست فدراسیون در بی‌برنامگی و هرج و مرج، خیلی زودتر از آنچه تصور می‌كرد برای كرش رو شد و با این اوصاف نمی‌توان توقع داشت این مربی با تجربه و البته منضبط كه می بیند فدراسیون فوتبال و مسئولان آن حاضر هستند برای تبرئه خود یك بازیكن جوان را تا مرز نابودی پیش ببرند، به همكاری با تیم ملی فوتبال ایران، آن هم صادقانه ادامه دهد و هیچ بعید نیست كرش، در آینده‌ای نه چندان دور، عطای مربیگری در تیم ملی فوتبال كشورمان را به لقایش ببخشد و خود را از همكاری با چنین فدراسیونی كه حاضر به پذیرفتن اشتباهش نیست، خلاص كند!


شاید كفاشیان آن روز كه با كرش به توافق رسید، به این مسئله فكر نكرد كه او یك مربی وطنی نیست كه هر خفتی را به خاطر تیم ملی كشورش بپذیرد. بلكه یك مربی با تجربه و كار كشته است كه اگر شرایط بر وفق مرادش پیش نرود برای حفظ آبروی كاری‌اش هم كه شده، پشت پا می‌زند به تمام قول و قرارهایی كه با فدراسیون متزلزل كفاشیان گذاشته بوده!

و با توجه به شرایطی كه كفاشیان و زیر دستان او در فدراسیونش برای این فوتبال به وجود آورده‌اند، بعید نیست این اتفاق در آینده‌‌ای نزدیك‌تر از حد تصور رخ دهد و كرش، قید همكاری با تیم ملی فوتبال كشورمان را بزند! هر چند كه بعید به نظر می‌رسد آن زمان هم چهره همیشه خندان كفاشیان دستخوش تغییرات شود!

فدراسیون آنقدر مشغله كاری دارد كه گویا فرصتی برای مسائل پیش پا افتاده مثل محروم بودن كمال كامیابی‌نیا ندارد یا شاید توقع داشت فیفا هم مثل فدراسیون فوتبال ایران عمل كند و قبل از به صدا درآمدن سوت آغاز بازی به ما اعلام می‌كرد این بازیكن دو اخطاره و محروم است. مثل بازی ذوب‌آهن- تراكتور كه نیم ساعت قبل از بازی محرومیت خلعتبری به ذوبی‌ها اعلام شد!

اما روش كاری فیفا، به عنوان یك نهاد كاری، متفاوت از عملكرد فدراسیون فوتبال ایران در چنین شرایطی است. این نهاد بین‌المللی بلافاصله بعد از هر بازی اطلاعات به دست آمده از آن مسابقه را به هر دو فدراسیون‌ها فكس می‌كند. در این مورد هم، ‌همین اتفاق افتاد. دیدار تیم امید با قرقیزستان كه تمام شد، اطلاعات مربوط به این بازی از سوی فیفا به فدراسیون رسیده است. در چنین مواقعی دبیر كل فدراسیون باید اطلاعات را در اختیار بخش‌های مربوطه قرار دهد و آنها نیز وظیفه دارند كه این اطلاعات را در اختیار بخش‌های مربوطه قرار دهند.

از طرفی وقتی نیمكت تیم امید را از یك گروه به گروه دیگر تحویل می‌دهند باید سوابق، اسناد و مدارك مربوط به بازیكنان را نیز به نیمكت جدید ارائه دهند، اما در این مورد نه كسی اطلاعات را به گروه جدید داده و نه كسی از این گروه جدید، حتی سرپرست كه وظیفه پیگیری اینگونه مسائل را دارد، در این زمینه اقدامی انجام داده و همه با اهمال‌كاری و سهل‌انگاری خود، دست به دست هم دادند برای رقم خوردن یك ناكامی بزرگ!


اما آنچه این وسط حائز اهمیت است، بی‌توجهی مسئولان مربوط به این مسئله است و بازتاب آن در دید سرمربی بزرگسالان كه متولی امیدها نیز است!

كفاشیان كاملاً خود را به آن راه زده است! به طوری كه حتی وقتی از او به طور كاملاً واضح در این خصوص پرسیده می‌شود، هر جوابی می‌دهد جز دادن جواب سؤال پرسیده شده! و بدتر از آن اینكه فدراسیون او طی اقدامی جالب شخص كمال كامیابی‌نیا را مقصر اصلی این ماجرا و دلیل حذف ایران می‌داند! اما بدتر آنكه فردای روزی كه محروم شدن تیم امید و این گاف بزرگ رسانه‌ای شد، در شرایطی كه همه خصوصاً جامعه فوتبال ایران در انتظار برگزاری جلسه‌ای بودند كه در آن مقصر این افتضاح بزرگ مشخص شود، از اصفهان خبر رسید جناب كفاشیان، رئیس محترم فدراسیون فوتبال در حالی كه وعده برگزاری جلسه‌ای برای مشخص شدن چرای این ماجرا را داده در اصفهان به سر می‌برد و برای سركشی از هیئت فوتبال این استان و دیدار با پیشكسوتان آن، راهی دیار نصف جهان شده است و توجیه این سفر هم در چنین شرایط حساسی، هماهنگ كردن آن از قبل بود! كه البته در واقع دل‌گنده بودن كفاشیان را نشان می‌داد و روحیه بالای جناب رئیس را كه هیچ چیز نمی‌تواند خم به ابروی او بیاورد!


اما تصورش را بكنید این تئاتری كه كفاشیان و دار و دسته‌اش در فدراسیون برای مردم به راه انداخته‌اند، یك تماشاگر ویژه داشته باشد!‌تماشاگری كه می‌تواند به مجرد تمام شدن سكانس اول این تئاتر (تئاتری كه كفاشیان برای مردم به نمایش گذاشته تا روز آخر كاری او در فدراسیون فوتبال ادامه دارد!) جایگاهش را برای همیشه ترك كرده و به راحتی قید تماشای مابقی این برنامه بیهوده را بزند، چرا كه او حال به طور كامل و روشنی می‌داند كه با چه جماعتی سر و كار دارد!

از طرف دیگر، كفاشیان و فدراسیون برای كامل كردن این معركه در اقدامی دیگر، بیانیه‌ای می‌دهند مبنی بر اینكه تیم المپیك ایران به استناد نامه‌های ارسال شده در بازی رفت 3 بر صفر بازنده نشده است. در حالی كه به گزارش سایت در نامه ارسالی از سوی كنفدراسیون فوتبال آسیا، صراحتاً مشخص شده كمال كامیابی‌نیا اجازه بازی كردن برابر تیم عراق را نداشته‌! اما چون در نامه فیفا به صراحت اشاره‌ای به شكست 3 بر صفر تیم ایران نشده مسئولان فدراسیون مدعی هستند هنوز برابر عراق در بازی رفت بازنده نیستیم كه این اصرار بی‌مورد نشان از بی‌اطلاعی فدراسیون‌نشین‌ها از قوانین فیفا دارد، چراكه بر طبق قوانین كاملاًً مشخص است كه روش فیفا در برخورد با بازیكن غیرمجاز، برخورد خاص است. آنها ابتدا از فدراسیون سؤال می‌كنند كه علت این تخلف چه بوده است. اما حكم استفاده از بازیكن غیرمجاز مشخص است و به طور قطع این بازی سه بر صفر به سود عراق زده می‌شود. زیرا هنگامی كه اطلاعات مسابقه توسط فدراسیون دریافت شده، دیگر مجوزی برای بازی كامیابی‌نیا وجود نداشته است و فیفا بعد از ارسال نامه در اسفند سال گذشته مسئولیت را متوجه خود فدراسیون ایران می‌داند! مسئله‌ای كه كفاشیان و دار و دسته‌اش در فدراسیون از قبول آن شانه خالی می‌‌كنند.


اما برگردیم به تماشاگر ویژه این تئاتر خاص كه البته برای ما عادی است، اما برای كرش به عنوان مهمان ویژه اصلاً عادی نیست!

كرش امروز به طور كاملاً روشن و واضح شاهد بی‌‌مسئولیتی فوتبال در خصوص مسائل مهم و شانه خالی كردن آن از زیر بار مسئولیت و فرار از قبول اشتباهات است. اتفاقی كه بی‌شك او هیچ كجای دنیا شاهدش نبوده! و او بی‌شك امروز به این می‌اندیشد كه چطور با چنین فدراسیون بی در و پیكری كه در آن هیچكس از رئیس گرفته تا كوچك‌ترین عضو آن مسئولیت پذیر نیستند و اشتباهاتشان را به گردن نمی‌گیرند، پای میز مذاكره نشسته!

سرمربی تیم ملی كه پیشتر صدایش از بی‌انضباطی‌های این فدراسیون درآمده بود، حال شاید به این نتیجه رسیده باشد كه از فدراسیونی كه از رساندن یك نامه عاجز است بیش از این نمی‌توان توقع داشت! شاید هم به این نتیجه برسد كه كار كردن با یك چنین مجموعه‌ای یعنی زیر سؤال بردن خودش و...

كفاشیان بعد از آنكه دری به تخته خورد و موفق به عقد قرارداد با كرش شد، تصور كرد همه چیز تمام شده و سهمیه جام‌جهانی بعدی را كسب كرده‌ایم!

از نظر جناب رئیس همه موفقیت‌ها شاید در یك نام بزرگ خلاصه می‌شدند و بس! به همین دلیل هرگز به این مسئله كه باید شرایط را هم برای رسیدن به موفقیت ‌آماده و مهیا كنند، فكر نكرد. كفاشیان هرگز به این فكر نكرد كه شاید كارهای عجیب و غریب او و فدراسیونش روزی باعث فراری دادن كرش شود. همانطور كه بی‌توجهی‌هایش پیشتر صدای این مربی را درآورده بود! صدایی كه به معنی یك اخطار جدی بود برای فدراسیون كفاشیان، اخطاری كه بی‌شك لابه‌لای نگاه‌های خندان آقای رئیس گم شده است!

برای كفاشیان شاید صرف قرارداد بستن با یك مربی بزرگ كافی بود كه امروز هیچ تلاشی برای جلب رضایت و حفظ او نمی‌كند تا نگران جدایی او از فوتبال كشورمان باشیم! و یك نگرانی دیگر به نگرانی‌هایمان بیفزاییم!

و شاید این نگرانی، آخرین پرده نمایش كفاشیان باشد!


جام‌جهانی 2010 را به راحتی از دست دادیم. به همان راحتی كه جناب خوش خنده، پشت پا زد به تمام ادعاهایش در حمایت از دایی به عنوان سرمربی تیم ملی و او را یك شبه عوض كرد و دستمان را از جام‌جهانی كوتاه!

جام ملت‌ها را هم از دست دادیم و مثل سال 2007 دست خالی بازگشتیم تا جانشین دایی علاوه بر ناكامی جام‌جهانی ناكامی در جام ملت‌ها را هم تقدیمان كند. گوانگژو را با هول و ولا با تیم مخلوط (بزرگسال و زیر 23 سال) آغاز كردیم و از هول حلیم با سر به داخل دیگ رفتیم و باز هم عایدی جز ناكامی نداشتیم!

جوانانمان هم دو شكست سنگین داشتند و اگرچه مدعی اصلی قهرمانی سی و ششمین دوره مسابقات فوتبال قهرمانی جوانان آسیا بودند، با همان دو شكست پی در پی، دست از پا درازتر بازگشتند. نوجوانان هم سقوط آزاد داشتند و وداعی تلخ و البته زود هنگام با چهاردهمین دوره فوتبال قهرمانی نوجوانان آسیا. اما به جای خانه تكانی، طی اقدامی عجیب تقدیر كردیم از مربی ناكام برای ناكامی بعدى!

بانوانمان را كه هنوز اشك شادی‌شان خشك نشده بود، در راه بازگشت دیدیم، فقط به یك دلیل كه كسی نامه تأیید پوشش آنها را ندیده بود! یا بهتر است بگوییم كسی رایزنی در این رابطه نكرده بود تا طی یك بازی سیاسی، بیرون از زمین دختران فوتبالیست‌مان را لوله كرده و بازگردانند!

آسیا و كرسی آن را هم خیلی راحت از دست دادیم و كرسی 11 ساله ایران در كمیته اجرایی را بوسیدیم و تحویل دادیم!‌ با تمام امیدواری‌هایمان به امید، با امید لندن را هم بدرود گفتیم و حال در انتظار آن هستیم كه ببینیم كرش با یك سبك سنگین جدی، آخرین پرونده نمایش كفاشیان را با رفتنش از ایران به اجرا در می‌آورد یا دلش به حال ملتی كه بازیچه دست این فدراسیون شده‌اند می‌سوزد و می‌ماند!


اگر بماند. خوشحال می‌شویم و یكبار دیگر امیدوار به آیند، آینده‌ای كه بی‌شك كفاشیان برای سیاه كردن آن هم برنامه‌ای دارد و بیكار نخواهد نشست!

اگر نماند هم كه از همین حالا خیالمان آسوده می‌شود كه قرار نیست یكبار دیگر بیهوده به انتظار بنشینیم برای دیدن یك ناكامی دیگر! چرا كه كرش اگر هنوز خوب این فدراسیون و رئیس آن را نمی‌شناسد، ما آن را به خوبی می‌شناسیم و می‌دانیم كه برای بازی‌های آینده نیز بیكار و بی‌برنامه نیست!

بی‌شك برای پرت كردن حواس‌ها و به فراموشی سپردن این فاجعه (تیم امید) فردا، نام یك تیم در حد و اندازه‌های برزیل، به عنوان حریف دوستانه تیم ملی معرفی می‌شود و چند روز بعد كه آب‌ها از آسیاب افتاد و حواس‌ها پرت شد و ذهن‌ها منحرف این بازی لغو می‌شود و حریف دوستانه تیم ملی، تیمی می‌شود شبیه به تیم مالدیو دهه هفتاد و چندی بعد این بازی هم لغو می‌شود تا تیم ملی دیداری درون تیمی انجام دهد برای سرگرم شدن رئیس فدراسیون فوتبال و به آرامش رسیدن فدراسیون و بعد از چند روز كه همه چیز آرام شد، كارها در فدراسیون مثل سابق رتق و فتق می‌یابد. كفاشیان به خواندن انتقادات و خندیدن به ریش من و تو و ملت مشغول می‌شود، روابط بین‌الملل به ترتیب دادن سفرهای خوش آب و رنگ خارجی و بقیه هم به موشك بازی كردن با نامه‌های فوری و محرمانه و تیم ملی وكرش می‌مانند و حوضشان و باز هم ما و یك دنیا امید و خیال و آرزو برای فردا!

  انتهای خبر / پایگاه اطلاع رسانی جوان / کد خبر 355138


نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :